0
0
Alfabetik Listele

Melia azedarach (MELIACEAE)

Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir

Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)
Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)Çin dutu,Boncuk Ağacı, Farsça Leylak, Hindistan Gururu, Çin Gururu, Şemsiye Ağacı, Beyaz Sedir - Melia azedarach (MELIACEAE)
  1. Beğen (0)

Açıklama

Bu familyanın 40 cins, 600 kadar türü vardır. Doğal olarak tropik ve yarı tropik bölgelerde yetişir. Anavatanı Doğu Asya ve Himalayalar’dır. 10-15 metreye kadar boylanan seyrek dallı, kışın yaprağını döken bir ağaçtır. Gövdenin kabuğu çatlaklıdır. 2-5 cm uzunluğundaki yaprakçıklar yumurta-elips biçiminde uçları sivri kenarları dişlidir. Leylak rengindeki çiçekler ilkbaharda yaprakların koltuğundan salkım şeklinde çıkar. Hızlı büyümesi nedeniyle ülkemizdeki şehirlerde aile ağacı olarak yetiştirilir. Tespih ağacından elde edilen melia yağından faydalanıldığı gibi meyvelerinden de kolye yapılır. Güneşli ve geçirgen toprakları sever. Minimum sıcaklık isteği -5 °C’dir.

Bitkinin Ülkemizde Yaşayabileceği Yerler

Benzer Ürünler

Filtre Boş!
    Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
    WhatsApp Yardım Hattı